Tarihi İstanbul Restoranları

Asırlık tarihi lezzetleri sizin için derledik


Şark Ekspresi,

1883 ile 1977 yılları arasında Paris İstanbul arasında sefer yapan tren. Vagon-Li Şirketi'ne ait olan Şark Ekspresi, Orient-Express orijinal ismi ile 1883 yılında Paris'ten ilk seferine başladı.

Sirkeci Tren Garı içindeki bu tarihi restaurant daha ilk dakikalarda sizi içine çeken büyüleyici bir atmosfere sahip.


İstanbul'un bu en eski restaurantı, eşsiz lezzetleri ve deneyimli personeli ile sizleri bekliyor. 1890'lı yıllara doğru bir zaman yolculuğuna ne dersiniz?

Tel : 0.212 522 22 80
Pandeli Restoran

Yüzyıllık marka hikayesi ile İstanbul’a mal olmuş bir lokanta olan Pandeli, Desert Group kurucusu Yücel Özalp, Menderes Utku ve Muzaffer Yıldırım ortaklığı ile tarihi ve kültürel mirası korunarak, Mısır Çarşısı’nda yeniden konuklarıyla buluşuyor.

Duyarlı, alçak gönüllü, cömert, jilet, kapısı herkese açık… Her şeyin başladığı yer… İstanbul’un tadı, tarihi, kültürü, adabı ve temsilcisi niteliğindeki asırlık restoran, günümüzün ‘son İstanbul Beyi’ Pandeli orijinal ruhu bozulmadan yenilendi. Tarihi öykü kaldığı yerden devam ediyor…


Tel : 0.212 527 39 09


Rejans Rus Lokantası

1919-1920 yılları arasında Rus İhtilali nedeniyle Rusya'dan İstanbul'a kaçıp Pera'ya sığınan 3 arkadaş tarafından kurulan restoran, Atatürk'ün her geldiğinde oturduğu 2 numaralı masaları ise hala O'nun adına rezerve.

Dile kolay 1924’den günümüze gelen bir mekandan bahsediyoruz: Eski Rejans, yeni 1924İstanbul. Bir kere son derece ”ruhu olan” bir yer. Beyoğlu’nda, şapkasız ve kravatsız çıkmayan beyefendilerin, topuklu ayakkabısız ve makyajsız adımını atmayan hanımefendilerin hüküm sürdüğü zamanlardan bugüne gelen, gerçekten tarihi ve kültürel mirasımız olan bir mekandan bahsediyoruz.Agora Meyhanesi

Antik yunanda bütün sokakların çıktığı meydana agora adı verilirdi. Agora Meyhane de bu anlama uygun olarak Haliç’e bakan bütün sokakların çıktığı yerde 1890 yılında kurulmuştur.

Agora Meyhanesi’nin yeni hali, mekânın 100 yılı aşkın geçmişine sadık kalınarak ama bir yandan da dev nostalji rüzgarlarına kapılmadan tasarlanmış.

Müzeyyen Senar ve Zeki Müren gibi billur seslerden duyduğumuz muhayyer kürdi makamındaki muazzam bir şarkı vesilesiyle duydu çoğumuz Agora Meyhanesi’nin ismini.Kuru Fasülyeci Ali Baba

Türk mutfağı denilince akla gelen ilk yemeklerden biri de kuru fasulyedir. Kuru fasulyeyi hemen her lokanta yapar. Ama hepsi hakkını vererek yapamaz. Kuru fasulyeci Erzincanlı Ali Baba ise adından da anlaşılabileceği gibi işin hakkını verenlerden.


Süleymaniye Camii’nin karşısında 1924’ten beri İstanbullulara hizmet veriyor. Kıraç ve Zülfü Livaneli mekânın müdavimi. Erzincan’da yetişen ünlü dermason fasulyesini bakır kazanda pişirip, kömür ateşinde dinlendiriyorlar. Tarihi Bankalar Lokantası

Bankalar Lokantası, 1947 yılında Gasper Yazıcı isimli bir ermeni vatandaşımız tarafından açılmıştır. O yıllar, civardaki yabancı ve Türk banka ve sigorta şirketleri yöneticileri bu lokontada yemek yermiş. 1960


73 senelik deneyimin konuşturduğu lezzetindeki farklılığı ve zenginliği ile özellikle sulu yemeklerinde ve Türk lezzetlerinin tamamlayıcısı pilav konusunda tam bir usta! Zeytinyağlıları ile patlıcan musakkası ve fırında süt kuzu denemeniz gereken lezzetler arasında.. İstanbul'da sadece Bankalar'a özel yiyebileceğiniz ve sadece Cuma günleri çıkan fırınlanmış süt helvası olan havidzi unutmamak gerekir.


Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , agora meyhanesi, tarihi bankalar lokantası

7 görüntüleme0 yorum