Karbon ayak izinizi azaltan 10 ayakkabı markası

Ananas kabuklarından okaliptüs ağaçlarına kadar, ayakkabı endüstrisi ayakkabı üretimini daha yeşil hale getirmek için yeni malzemeler kullanıyor.


Dünya çapında ayakkabı üreticileri  2018'de tahmini 23,3 artı milyar çift ayakkabı üretti. Ve MIT liderliğindeki bir yaşam döngüsü değerlendirmesine göre , her bir geleneksel eğitmen çifti atmosfere salınan 30 kilo karbondioksit emisyonunu oluşturuyor. Bu, bir hafta boyunca düz bir şekilde ışık tutmanın veya bir galon ve bir buçuk benzin yakmanın eşdeğeridir . Bu emisyonların büyük kısmı üretim sürecinden gelir, ancak çoğu sentetik kumaş yapmak için kullanılan ham petrol gibi hammaddelerin alınması ve çıkarılması sırasında da salınır.


Bununla birlikte, birkaç şirket tedarik zincirlerini yeniden düşünüyor ve ayakkabı üretimini daha yeşil hale getiren sürdürülebilir ve yenilikçi malzemeler arıyor.Ancak Native, diğer bazı markalar gibi, sürdürülebilirlik çabalarını tek bir ayakkabı tasarımına odaklamamıştır. Marka şu anda Jefferson Slip-On ( 45 $ ) ve Audrey sivri burun düz ( 31 $ 'dan başlayan ) için benzersiz bir 3D baskı yöntemi geliştirmek için MIT'de Self Assembly Lab ile ortaklık yapıyor. ). Şirketin ayakkabılarının diğer versiyonları, şirketin Remix Projesi  geri dönüşüm programı ile topraklanabilen ve bina yapımında döşeme veya yalıtım olarak yeniden yerleştirilebilen plastik köpük EVA (etilen vinil asetat) ile üretilmektedir . Aşınmış Native ayakkabılarınızı çeşitli ortak konumların  yanı sıra Zappos for Good ücretsiz iade programı aracılığıyla geri dönüştürebilirsiniz .


Allbirds - bir Certified B Corporation - çevre dostu malzemelerden tüm koleksiyonlar yaratma misyonunu zorladı. Şirket imza yünlü koşucularını sunmaya devam ediyor, ancak biyolojik olarak parçalanabilen malzemelere genişliyor ve şimdi yeni Tree Runner  ( 95 $ ) gibi okaliptüs ve şeker kamışı liflerinden ayakkabı üretiyor .


San Francisco merkezli Rothy's geri dönüştürülmüş plastik su şişelerinden mantıklı daireler ( The Point , 145 $ gibi) yaratıyor  . Şirket, 32 milyondan fazla su şişesini geri dönüştürdüğünü iddia ediyor ve marka, Birleşmiş Milletler platformu Girl Up'ın ortak yöneticisi Anna Blue da dahil olmak üzere Tavsiye için görüştüğümüz birkaç CEO ve kurucunun gözdesi. “Rothy, geri dönüştürülmüş tek kullanımlık plastik şişelerden de yapılan en rahat ayakkabılar” diyor. Ayrıca, makinede yıkanabilir. Şık, konforlu ve gezegen için iyi mi? Evet lütfen."Vivobarefoot kısa süre önce dünyanın sarı bitki tarlası mısır, doğal kauçuk ve hasat edilmiş yosunlardan ( Primer  Lite II Bio ( 160 $ )) üretilen ilk bitki tabanlı performans ayakkabılarını piyasaya sürdü (tek kullanımlık petrol bazlı malzemelere olan güveni en aza indirir) . Ayakkabı, antrenmanlarınızın zorluklarına dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Vivobarefoot, sadece % 50 geri dönüştürülmüş plastik şişelerle üretilen Primus LitePrimus TrailMagna Trail ve  Stealth dahil olmak üzere geri dönüşümlü bir ayakkabı serisi de piyasaya sürdü.  .


İspanya'da B-Corp olan ilk moda markası Ecoalf , neredeyse tüm ayakkabı tasarımlarını “Çünkü B Gezegeni Bulunamadığı” şeklinde damgaladı . Şirket, hemen hemen tüm tasarımlarında geri dönüştürülmüş plastik ve naylon kullanıyor ancak Shao spor ayakkabısı ( 180 $ ) daha da ileri gidiyor: ayakkabı sadece Akdeniz'den yakın okyanus ve nehirlerden toplanan geri dönüştürülmüş atıklar kullanılarak üretiliyor. Şık geri dönüştürülmüş üst kısmı yaratan ipliğe beş geri dönüştürülmüş su şişesi döndürülürken, dış kısımlar alglerden yapılır.


Tasarımcı Sydney Brown  , rezene ( 65 $ ) spor ayakkabılarından mantar ve rafyadan yapılmış şık stiletto topuklara ( 385 $ ) kadar tüm tasarımlarında biyolojik olarak parçalanabilen ve geri dönüştürülmüş malzemeler kullanmaktadır . Brown ayrıca dört yıldan uzun süredir tamamen biyolojik olarak parçalanabilen bir topuk üzerinde çalışıyor ve oyuncu Natalie Portman'ı hayran olarak görüyor.

Gezegen için Yüzde 1% üyesi olan Saola Shoes (üyeleri çevresel nedenlere yıllık satışların% 1'ini katkıda bulunan bir kuruluş), tüm tasarım yöntemini sürdürülebilir malzemeler üzerine kurdu. Niseko'nın spor ayakkabısı önyükleme erkek ( 120 $ ) ve Tahoe ( $ 110 kadın) modeli geri dönüşümlü poliester saya ile yapılır, (yapılan yosun köpük dış tabanları  BLOOM köpük ) ve doğal mantar iç tabanlar.Kalça Fransız ayakkabı markası Veja , deriye alternatif olarak CWL adı verilen bir vegan ve biyo kaynaklı malzeme tedarik ediyor. Beş yıllık kapsamlı bir Ar-Ge sürecinden sonra şirket , mısır bazlı malzeme ile inşa edilen spor ayakkabılarını ( 94 $ 'dan başlayan) piyasaya sundu . Ayrıca Veja, tamamen geri dönüştürülmüş polyesterden yapılmış bir kumaş olan B-mesh'i kullanan ilk ayakkabı markasıydı.Deri, gezegen için geleneksel olarak düşmanca bir malzeme ve pazardır. Moda Endüstrisi Raporu 2017 Darbe Küresel Moda Gündemi & Boston Consulting Group tarafından yayınlanan, yani inek derisi (suni ipek ve polyester dahil) 14 yaygın olarak kullanılan giyim malzemelerinin en zarar beşikten mezara ömrü vardır bulundu. Ancak, son derece yüksek kaliteli deri üretirken, bunu değiştirmek için çalışan markalar var. Kanadalı B-Corp Haşhaş Arpa keskin bir şekilde tasarlanmış İki Nokta Beş Ayak Bileği Çizme gibi ayakkabı sunuyor ( 365 $), küçük ölçekli çiftliklerden elde edilen ve Meksika ve Brezilya'daki aile fabrikalarında inşa edilen deriden yapılmıştır. Deri üretiminin etkilerini dengelemek için Poppy Barley, ürünlerini plastik yerine% 100 geri dönüştürülmüş kağıt ve toz torbalarında gönderiyor. Ek olarak, kalan tüm ürünler Soles4Souls, Suit Kendisi ve ayakkabı sürücüleri gibi ortaklara bağışlanır veya geri dönüştürülür.Diğer markalar, Poppy Barley gibi şirketlerin upcycling sürecinde bıraktığı geleneksel olmayan malzemeleri kullanarak karbon etkilerini (ve sizin) azaltmak için benzersiz yollar buluyor. Arjantinli marka Xinca , atılan lastik parçalarından şık ve dayanıklı ayakkabılarını yaratmak için her yıl Arjantin'de atılan 100,00 artı ton kauçuğu kullanıyor. Onun  Uxu Coco ( 41 $ ) modeli düşük üst klasik Van paten ayakkabı anımsatan ama gezegen için daha iyi ve giyinmiş olduğunu.


Kaynak : LAUREN STEELE / fastcompany.com

3 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör